6 Najlepszych narzędzi do tworzenia kolorów Twojej marki

Pokażę Wam dzisiaj jak zacząć pracę nad spójnością kolorystyczną własnej marki.

Prowadząc swój biznes online z pewnością chcecie zostać dostrzeżeni i zapamiętani. Publikują w różnych mediach, czy to na blogu, Facebooku czy Instagramie warto postarać się o jednolity i wyrazisty przekaz wizualny.

W dzisiejszym wpisie podpowiem Wam jakich narzędzi użyć, aby szybko odnaleźć własne kolory oraz jak je połączyć w ładny spójny zestaw, czyli paletę.

Inspiracje

Zaczynamy od szukania inspiracji. Możecie to zrobić na dwa sposoby: ręcznie lub online.

  1. Pierwszy sposób: przeglądacie kolorowe magazyny i prasę, i wycinacie zdjęcia, które Wam się podobają. Następnie naklejacie je na arkusz brystolu i powstaje tzw. moodboard, czyli tablica inspiracji.
  2. Drugi sposób: wyszukujecie zdjęcia w internecie i zapisujecie do folderu w komputerze. W dowolnym programie graficznym umieszczacie wybrane zdjęcia na jednej stronie, którą następnie możecie wydrukować lub zapisać.

 

Jak zacząć i gdzie szukać inspiracji kolorystycznych?

Oczywiście, najlepiej w mediach, które w dużej mierze bazują na sferze wizualnej. Proponuję Instagram i Pinterest. Na Instagramie zapisujecie zdjęcia za pomocą zakładki, w której tworzycie Kolekcje, aby łatwiej zdjęcia potem przeglądać.

Na Pintereście dodajecie zdjęcia – piny do własnych Tablic tematycznych. Jeżeli chcielibyście dodać do własnych pinów zdjęcia spoza serwisu warto zainstalować dodatek do przeglądarek Pin It. Klikając na guziczek wybrane zdjęcia zapiszą się automatycznie.

Inną opcją zapisu ulubionych zdjęć do folderu na komputerze jest wykonanie zrzutu ekranu.

Możemy to łatwo zrobić wciskając na klawiaturze guzik PrtSc (Windows 10) lub instalując do przeglądarki Chrome dodatek Awesome Screenshot albo darmowy program Loom.

 

Programy

Poniżej przygotowałam zestawienie kilku programów, idealnych do szukania inspiracji kolorystycznych oraz ładnie zestawionych palet barw.

Do czego przydają się palety?

Czy nie wystarczy jeden dominujący kolor?

Oczywiście, najlepiej określić jeden podstawowy kolor i konsekwentnie się go trzymać. Często jednak bywa tak, że chcemy dodać jakiś akcent kolorystyczny w innym odcieniu niż kolor podstawowy, wyróżnić nagłówki, kategorie przy wpisach blogowych, nałożyć kolor na zdjęcie, czy użyć koloru jako tła pod napis, stworzyć własne materiały typu np ebooki w pdf, wizytówki, papiery firmowe, itp.

Najlepiej więc wybrać jeden kolor przewodni i dobrać do niego jeszcze 2-3 kolory uzupełniające.

Tworząc paletę postarajmy się, aby jeden kolor był w kontrastowej tonacji do pozostałych. Przyda się to do wszelkich tekstów umieszczanych na tle.

 

Coolors

 

kolory-marki-coolors-2-min

 

Coolors to bezpłatne aplikacja desktopowa. Istnieje wprawdzie wersja mobilna na ios oraz jako dodatek do przeglądarki Chrome, ale obie są płatne. Polecam więc pozostanie przy opcji darmowej.

Pracę w programie proponuję zacząć od górnej zakładki Explore. Dostępnych mamy tu tysiące palet kolorystycznych, wybieramy interesujące nas zestawienie i klikając na View podglądamy nasze kolory z bliska. Możemy teraz zmienić odcień wybranego koloru, przesunąć pojedyncze kolory, dopasować ręcznie ustawienia lub zablokować zmiany.

Utworzoną paletę można następnie zapisać w aplikacji lub wyeksportować np. jako plik png lub pdf, z oznaczonymi nazwami heksagonalnymi kolorów.

Inną opcją wyboru palety idealnej jest skorzystanie z zakładki Generate. Naciśnięcie spacji powoduje tworzenie nowych palet, dalej postępujemy jak w przykładzie opisanym wyżej.

Alternatywny sposób na wygenerowanie palety barw to wgranie do programu zdjęcia, którego kolorystyka nas zainspirowałam. Możemy wybrać zdjęcie zapisane na dysku lub wkleić link adresu url. W tej opcji aplikacja generuje za nas kolory w zakładce Auto lub sami dobieramy odcienie przesuwając kursor myszki.

Zapisujemy efekt naszej pracy i dalej postępujemy jak w opisanym przeze mnie pierwszym przykładzie.

Obejrzyj mój wideo tutorial o programie Coolors.

 

Design Seeds

 

kolory-marki-design-seeds-min

 

Polecam Design Seeds, jeżeli szukacie kolorystycznych inspiracji. Nie jest to typowy program do tworzenia palet, to rodzaj zaangażowanej społeczności mającej inspirować innych.

Właścicielka i pomysłodawczyni projektu sama opracowuje palety kolorystyczne na podstawie zdjęć podsyłanych przez innych. Aby dodać zdjęcie do społeczności, należy oznaczyć je na Instagramie hasztagiem #SeedsColor.

Autorka sama wybiera, których zdjęć użyje do dalszej pracy i tworzenia palet. Możecie do woli korzystać z jej prac, warto najpierw zapoznać się z warunkami, najczęściej wymagane jest podanie źródła strony, w tym wypadku Design Seeds oraz autora zdjęcia.

Jak korzystać ze strony?

Zdjęcia wraz z paletą kolorystyczną podzielone są według kategorii:

  • Blog – najnowsze wpisy, czyli najpopularniejsze palety ostatnich dni i miesięcy
  • Atlas – podział według czterech pór roku
  • By Collection – kolekcje tematyczne, np.: flora, morze, kolory kulinarne
  • By Color – przegląd kolekcji według wybranego przez nas koloru głównego

Na stronie istnieje możliwość zakupu The Design Seeds Color Almanac, w formie pdf, obejmującego zestawienie najpopularniejszych 50-ciu palet, w cenie około 5 dolarów.

Więcej o Design Seeds dowiesz się z mojego artykułu.

 

Color Palette Generator

 

kolory-marki-colour-palette-gen-min

 

Color Palette Generator to super prosty i intuicyjny program online, służący wygenerowaniu palety kolorystycznej ze zdjęcia. Przesyłamy nasze zdjęcie do programu i otrzymujemy 5 kolorów dobranych automatycznie.

Nie ma tu możliwości zmian tonalnych czy ustawienia czegokolwiek, dostajemy jednak opisy heksagonalne kolorów. Możemy je odpisać ręcznie, lub otworzyć w programie Canva i użyć do tworzenia projektu.

Więcej informacji o Canvie i jej aplikacjach znajdziesz w tym artykule.

 

Adobe Color CC

 

kolory-marki-adobe-cc-1-min

 

Adobe Color to dodatek do programów Adobe, który pomoże w stworzeniu własnej gamy kolorystycznej. Posiada dużo opcji i zaawansowanych ustawień, synchronizuje się przez usługę Creative Cloud.

Kolory wybieramy albo z Koła Kolorów albo z przesłanego zdjęcia. W zakładce Eksploruj mamy zdefiniowane przykłady palet kolorystycznych innych użytkowników, z których możemy skorzystać.

 

Colour Lovers

 

kolory-marki-colour-lovers-min

 

Colour Lovers to kolejny serwis zaangażowanej społeczności, pomocny w odnalezieniu inspiracji kolorystycznych. Znajdziecie tu dużo opcji wyszukiwania i w pierwszej chwili można poczuć się zagubionym. Ja przynajmniej preferuję czytelne i proste serwisy.

W Colour Lovers oprócz palet kolorystycznych znajdziemy zestawienia:

  • wzorów (Patterns)
  • kształtów (Shapes)
  • pojedynczych kolorów (Colors)

W precyzyjnym wyszukiwaniu pomoże nam podział na kategorie, takie jak:

  • Craft
  • Digital Art
  • Fashion
  • Home
  • Print
  • Web
  • Wedding

Warto zajrzeć do zakładki Trends i przejrzeć popularne palety kolorystyczne występujące np. w pracach ręcznych, magazynach, modzie ulicznej, itp.

Polecam zajrzeć również do kolejnej zakładki Tools. Znajdziemy w niej cztery bezpłatne narzędzia online, do zaprojektowania własnego powtarzalnego wzoru, palet kolorystycznych, w tym ze zdjęcia, oraz zapoznamy się z topowymi kolorami na dany rok.

 

Eye Dropper

 

kolory-marki-eye-dropper-1-min

 

Na koniec jeszcze mały program – dodatek do przeglądarki Chrome. Jeżeli chcecie szybko poznać jaki kolor występuje na przeglądanej właśnie stronie internetowej, zainstalujcie rozszerzenie Eye Dropper. Dzięki funkcji kroplomierza łatwo zidentyfikujecie dany kolor i dostaniecie jego opis jako heksagonalny, rgb i hsl.

Warto dodać, że Eye Dropper przechowuje wybrane przez nas kolory w pamięci – history lub kopiuje je do schowka – clipboard. Utworzoną paletę możemy również wyeksportować jako plik csv. Zmieniając górną zakładkę na Color Picker wybieramy kolor bezpośrednio z palety tonalnej lub wpisując wartość heksagonalną.

 

Aplikacje mobilne

Ciekawą opcję dla programów desktopowych stanowią aplikacje mobilne. Szczególnie polecam dwie z nich: Pantone Studio oraz Color View Finder.

Ich działanie w formie krótkiego wideo możesz obejrzeć w zakładce APLIKACJE.

Skorzystaj z moich darmowych szablonów grafik dostępnych bezpośrednio w Canvie

Anes-Design
Wypróbuj Canva PRO bezpłatnie przez 45 dni >> TUTAJ << , to o 15 dni dłużej niż oferuje sama Canva.

Sprawdź pozostałe tutoriale o najlepszych narzędziach do dobierania kolorów:

 

Sprawdź pozostałe tutoriale o najlepszych narzędziach do tworzenia grafik do social media:

 

Agata

Agata Nesteruk

Autorka bloga jest pasjonatką nowoczesnych technologii, aplikacji i programów. Ambasadorką marki Canva – Canva Certified Creatives i projektantką szablonów i elementów graficznych do Canvy – Canva Creator, dostępnych na licencji Canvy bezpośrednio TUTAJ.
W jej szkoleniach i kursach wzięło już udział ponad 10.000 osób.

Zapraszam Cię

Na fanpage Social Media Tools, na którym co 2 tygodnie, w czwartek o godz. 12.00 prowadzę na żywo transmisje live

Prowadzę również darmową grupę na Facebooku Social Media Tools PL, w której udzielam porad, konsultacji oraz prowadzę zamknięte szkolenia i wyzwania.

Wszystkie odcinki moich wideo tutoriali możesz wygodnie obejrzeć w dowolnym czasie na moim kanale na YouTube, na którym znajdziesz więcej filmowych poradników i narzędziowych tutoriali.

Przeczytaj także …