Pakiet a’la Adobe Creative Suite za darmo

Jeżeli interesujecie się obróbką i montażem fotografii, filmów i grafik, to z pewnością znacie programy Adobe Creative Suite.

Cieszą się one uznaną renomą wśród twórców internetowych, są jednak dość drogie.

 

Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, jak można stworzyć pakiet najlepszych darmowych programów alternatywnych zastępując programy Adobe zbliżonymi zamiennikami.

 

Jeszcze do niedawna można było za darmo i legalnie pobrać i zainstalować na swoich komputerach cały pakiet Creative Suite udostępniony przez Adobe.

Mały problem polegał na tym, że dostępne wersje oprogramowania pochodziły z 2005 roku! Ale wciąż dobrze działały, a ja korzystam z nich praktycznie do teraz. Adobe kilka lat temu przeniosło wszystkie swoje programy do usługi w chmurze. Nie ma już możliwości jednorazowego zakupu tych programów, jedyna opcja to subskrypcja.

W najbliższej przyszłości również planuję dołączyć do Adobe Creative Cloud, m.in. po to, aby móc korzystać z najnowszej wersji Photoshopa.

 

adobe-creative-cloud-za-darmo

 

W tym artykule wyszukałam dla Was najciekawsze odpowiedniki topowych programów Adobe Creative Cloud.

Starałam się, żeby były to darmowe alternatywy, większość dostępna jest na licencji open source, część w wersji bezpłatnej posiada ograniczone funkcje. Jednak do użytku mniej profesjonalnego powinny w zupełności wystarczyć.

 

adobe-creative-cloud-za-darmo

Adobe Photoshop

Używam go od lat i ciężko byłoby znaleźć równie dobry program zastępczy. Jednak dla nieco mniej wymagających osób, albo szukających łatwiejszych rozwiązań, idealny będzie GIMP. Przeszedł on wiele uaktualnień, pamiętam jak pracowałam na nim kilkanaście lat wstecz. Gimp ma swoje wady i zalety, ostatecznie można się przyzwyczaić, ja jednak go nie pokochałam.

Poniżej podaję Wam warte uwagi alternatywy programu Photoshop:

adobe-creative-cloud-za-darmo

Adobe Indesign

Jest to program, który uwielbiam od samego początku. I za każdym razem zachwyca mnie, jak idealnie i wygodnie się na nim pracuje. Jeżeli zależy Wam na profesjonalnych projektach magazynów, gazet czy zwyczajnych pdf-ów, to najlepszy wybór z możliwych.

Szukając darmowej alternatywy znalazłam program open source Scribus. Może nie radzi sobie najlepiej z dużą ilością dołączanych zdjęć, ale w zupełności wystarczy do stworzenia prostych ulotek czy stron reklamowych, a nawet niezbyt obszernych książek.

Niekwestionowanym liderem darmowych programów graficzno-edytorskich jest Canva. Łatwość pracy w tej aplikacji polega na możliwości skorzystania z bogatej biblioteki predefiniowanych szablonów.

Wystarczy zastąpić zdjęcie, tekst lub grafikę własnymi elementami i w kilka minut mamy gotowy projekt. Do prostych layoutów publikowanych np. w social mediach w zupełności wystarczy.

Programy działające na podobnej zasadzie jak Canva, to Lucid Press i Desygner.

Alternatywy programu Indesign:

 

adobe-creative-cloud-za-darmo

Adobe Ilustrator

Grafika wektorowa, logotypy, rysunek. Najlepszą darmową alternatywą na chwilę obecną wydaje się być program typu open-source Inkscape. Radzi sobie całkiem nieźle z prostymi graficznymi projektami jak: logo, ikony czy cliparty.

Alternatywy programu Ilustrator:

 

adobe-creative-cloud-za-darmo

Adobe Premiere Pro

W czasach mediów społecznościowych dobre wideo urosło do rangi głównego formatu przekazu treści. Profesjonalne programy do montażu filmów z reguły są bardzo drogie. Dlatego ciekawą alternatywą wydaje się być software DaVinci Resolve, którego wersja Lite powinna większości użytkownikom w zupełności wystarczyć do podstawowej edycji filmów. W porównaniu z takimi gigantami jak Final Cut i Premiere, radzi sobie zaskakująco dobrze. Jeżeli jesteście użytkownikami iphonów lub ipadów to doskonałym rozwiązaniem jest darmowe oprogramowanie iMovie, dostępne na te urządzenia bezpłatnie.

Alternatywy Premiere Pro:

 

adobe-creative-cloud-za-darmo

Adobe Acrobat Pro

To kolejny program, którego z powodzeniem używam już kilka lat. Umożliwia zaawansowaną edycję plików pdf, a jego działanie jest bardzo intuicyjne.

Często, kiedy chcę wydrukować jakieś opracowanie w formacie pdf, ale niekoniecznie w dostarczonym layoucie, dokonuję szybkiej przeróbki gotowego dokumentu, usuwając niepotrzebne treści. Eliminuję w ten sposób zbędne zdjęcia lub grafikę i oszczędzam tonery mojej drukarki.

Kolejną świetną funkcją tej aplikacji jest możliwość łączenia dowolnych plików w jeden plik pdf. Cała operacja odbywa się z poziomu folderu, nie musimy nawet otwierać programu.

Alternatywę dla programu Adobe ciężko znaleźć, małą namiastkę może stanowić PDF-Xchange Editor, w którym około 85 % funkcji jest dostępnych bezpłatnie, pozostałe 15 % wymaga wykupienia licencji.

Alternatywy programu Acrobat Pro:

Opisane powyżej programy dostępne są w większości jako aplikacje sieciowe lub desktopowe.

Warto wiedzieć, że Adobe wypuściło również pakiet aplikacji mobilnych na smartfony i tablety.

Omówiłam je szczegółowo w kolejnym artykule, ponieważ naprawdę warte są uwagi.

Dodam tylko, że dzięki wersjom mobilnym programów Adobe można bardzo łatwo edytować zdjęcia i filmy, oraz przygotować oryginalne treści do mediów społecznościowych.

Skorzystaj z moich darmowych szablonów grafik dostępnych bezpośrednio w Canvie

Anes-Design
Wypróbuj Canva PRO bezpłatnie przez 45 dni >> TUTAJ << , to o 15 dni dłużej niż oferuje sama Canva.

Agata

Agata Nesteruk

Autorka bloga jest pasjonatką nowoczesnych technologii, aplikacji i programów. Ambasadorką marki Canva – Canva Certified Creatives i projektantką szablonów i elementów graficznych do Canvy – Canva Creator, dostępnych na licencji Canvy bezpośrednio TUTAJ.
W jej szkoleniach i kursach wzięło już udział ponad 10.000 osób.

Zapraszam Cię

Na fanpage Social Media Tools, na którym co 2 tygodnie, w czwartek o godz. 12.00 prowadzę na żywo transmisje live

Prowadzę również darmową grupę na Facebooku Social Media Tools PL, w której udzielam porad, konsultacji oraz prowadzę zamknięte szkolenia i wyzwania.

Wszystkie odcinki moich wideo tutoriali możesz wygodnie obejrzeć w dowolnym czasie na moim kanale na YouTube, na którym znajdziesz więcej filmowych poradników i narzędziowych tutoriali.

Planer Postów do social media

2021

Planer Postów 2021

Przeczytaj także …