Jeżeli postanowiliście ograniczyć ilość papierowych książek w domu i zakupić czytnik, pewnie zastanawiacie się, co dalej?
Przygotowałam dla Was zestawienie najciekawszych stron z ebookami do pobrania, zarówno płatnymi, jak i darmowymi.
W poprzednim artykule na temat użytkowania i zalet czytnika Kindle Amazonu wymieniłam trzy możliwości, skąd można pobrać ebooki:
- Kupujemy książki w księgarniach internetowych
- Wykupujemy abonament na specjalnych platformach i korzystamy z ich zasobów
- Pobieramy darmowe ebooki ze stron internetowych
Poniżej znajdziecie linki do najpopularniejszych miejsc w sieci oferujących ebooki do pobrania.
Księgarnie internetowe
Działają na podobnej zasadzie jak księgarnie stacjonarne, tylko zamiast książki papierowej, kupujemy dokument tekstowy w formie pliku. Taki plik jest bezpośrednio wysyłany na nasz adres mailowy, adres mailowy naszego czytnika lub dostajemy hasło do jego pobrania.
Warto wspomnieć, że większość tego typu księgarni posiada dział z bezpłatnymi ebookami i często oferta ta jest całkiem spora.
Poniżej umieściłam listę księgarni internetowych. Pierwszy link przekierowuje do strony głównej księgarni, drugi do działu z darmowymi ebookami:
- Kindle Store – oficjalny sklep Amazonu
- Woblink Darmowy dział w Woblinku
- Virtualo Darmowy dział w Virtualo
- Nexto Darmowy dział w Nexto
- Publio Darmowy dział w Publio
- Ebookpoint Darmowy dział w Ebookpoint
- ePlaton Darmowy dział w ePlaton
- Złote Myśli Darmowy dział w ZłoteMyśli
- Koobe
- Świat książki
- Empik
- Gandalf
- Muve
Platformy czytelnicze
Uważam, że to całkiem ciekawe rozwiązanie mające szansę na rozwój. Za stały miesięczny abonament wykupujemy dostęp do serwisu. W zależności od kwoty abonamentu mamy dostęp ograniczony lub bez limitu. Legimi wprowadził również dostęp do audiobooków i funkcji odsłuchu ebooków, oraz możliwość korzystania z czytnika za 1 zł.
Legimi oferuje również aplikacje na smartfony.
Drugą platformą działającą na zasadzie wirtualnej wypożyczalni jest IBUK. Obecnie to największa internetowa wypożyczalnia online w Polsce. Dostępne są tu książki z wszystkich dziedzin nauk: ponad 36.000 od PWN oraz 50-ciu innych wydawców. Można skorzystać z abonamentu lub kupić nowości w cenie rynkowej. Dodatkowe działy to: beletrystyka, czasopisma i podręczniki.
W skład serwisu IBUK wchodzi wirtualna czytelnia – IBUK Libra. To pierwsza w Polsce platforma zasobów edukacyjnych dla instytucji i firm. Oprócz literatury akademickiej i specjalistycznej, dostępna jest też literatura popularna oraz darmowe publikacje.
Aby skorzystać z materiałów umieszczonych na tej platformie musimy zalogować się hasłem. Dostaniemy je w miejskich bibliotekach publicznych, w zależności od biblioteki darmowy dostęp do materiałów może się różnić.
Strony z darmowymi ebookami do pobrania
W poniższym zestawieniu znajdziecie wykaz stron, z których legalnie możemy pobrać ebooki za darmo. Często są to książki i teksty, do których prawa autorskie już dawno wygasły.
Lista stron z darmowymi ebookami do pobrania:
- Project Gutenberg – to największy portal z darmowymi ebookami, oferujący ponad 53.000 pozycji w kilku językach, również po polsku
- Wolne Lektury – klasyka polskiej i światowej literatury, wersje książek na czytnik, na desktop, w postaci audiobooków
- Bookini – 2100 pozycji klasyki literatury światowej
- Chmura czytania – klasyka literatury polskiej i światowej
- Fantastyka Polska – literatura z dziedziny fantastyki
- Najpierw Przeczytaj – E-booki umieszczane są w serwisie przez ich autorów, spadkobierców autorów oraz osoby, mające do tego prawo.
Bonus – wskazówka
Dla wytrwałych, którzy doczytali do końca artykuł, mam bonus w postaci cennej wskazówki. Czy wiecie, że możecie korzystać z ogromnych zasobów dwóch sklepów – gigantów multimedialnych: Itunes i Google Play?
ITunes posiada sklep iBooks Store, który liczy na chwilę obecną ponad 2,5 miliona książek — w tym najświeższe bestsellery New York Times, oraz wiele bezpłatnych tytułów. Pobierać i kupować książki można poprzez aplikację iBooks na urządzeniach z ios lub bezpośrednio na komputerze w sklepie iTunes (aplikacja jest bezpłatna).
Na podobnej zasadzie działa sklep Google Play, na komputerze możemy korzystać z niego bezpośrednio online, na pozostałych urządzeniach przez aplikację Książki Google Play.
Zarówno książki pobrane z ITunes, jak i z Google Play są w formatach epub lub pdf. Format epub przekonwertujemy na format wymagany przez czytnik Kindle w aplikacji Calibre, a pdf najprościej przekonwertować przez nasz mail w Amazonie.
Poniżej przydatne linki:
- sklep iTunes
- aplikacja iBooks
- aplikacja Książki Google Play
- książki do kupienia w sklepie Google Play online
- darmowe ebooki do pobrania bezpośrednio na komputer w sklepie Google Play online