Wirtualna rzeczywistość, czyli Intel Extreme Masters 2017

Niedawno w katowickim Spodku zakończyły się kolejne Intel Extreme Masters, czyli mistrzostwa świata w e-sporcie.

 

Chcecie się dowiedzieć, dokąd zmierza współczesna technologia? I dlaczego nie uciekniemy przed wirtualną rzeczywistością?

 

Miałam okazję odwiedzić największe w Polsce mistrzostwa świata w e-sporcie już po raz drugi. Nie będę rozpisywać się o samych zawodach i drużynach, ponieważ nie gram w żadną z prezentowanych gier. Interesują mnie natomiast wszelkie techniczne nowinki i rozwiązania, oraz to, jaki mają wpływ na nasze życie.

 

wirtualna-rzeczywistość-intel

 

Dlatego większość czasu spędziłam nie na hali Spodka, ale w Centrum Kongresowym, gdzie na własnym ciele i umyśle mogłam doświadczyć wrażeń w wirtualnym świecie.

 

wirtualna-rzeczywistość-intel

 

Pierwsze, co uderzyło mnie w porównaniu z rokiem ubiegłym, to wszechobecna dominacja wirtualnej rzeczywistości, z angielskiego VR, czyli virtual reality. Prawie na każdym stoisku odwiedzający mogli przetestować specjalne gogle i pady do VR.

W ubiegłym roku pamiętam tylko jedno stoisko z Oculusami, w tym, rzadkością było stoisko bez okularów. Firm produkujących tego typu sprzęt jest oczywiście sporo, ale Oculus dzięki współpracy z youtuberami stał się marką samą w sobie. Na stoisku firmowym testowałam ich gogle razem z padami, ale nowości ani zaskoczenia tym razem nie było.

 

wirtualna-rzeczywistość-intel

 

Znacznie ciekawiej prezentowali się inni wystawcy, gdzie gogle współgrały z zewnętrznymi urządzeniami. Mocnych wrażeń dostarczała przejażdżka kolejką górską – roller coster oraz wyścig samochodowy.

W tym ostatnim wrażenie potęgowały autentyczne drgania samochodu i kierownicy, momentami trudno było ją utrzymać. Pojawiały się również naturalne przeszkody, w postaci np. jazdy pod słońce.

 

wirtualna-rzeczywistość-intel

Strefa wirtualnej rzeczywistości Intela

Prawdziwe nowości ukryte były na pierwszym piętrze w specjalnej strefie dla prasy. Tam znajdowała się ekspozycja Intela „VR Zone Powered by Intel”. I jak nazwa sugeruje w nowatorskich produktach Intela wykorzystano w dużej mierze rozwiązania bazujące na technologii VR.

Symulator windsurfingu VR Fanatic

Spektakularne wrażenie robiła prawdziwych rozmiarów deska do windserfingu ustawiona tuż przy wejściu do strefy. Zabawa polegała na odwzorowaniu prawdziwego zmagania z falami i wiatrem, oczywiście w świecie wirtualnej rzeczywistości.

Sterowanie deską odbywało się naprawdę, należało skręcać i naciskać na żagiel w celu manewrowania. Momentami miałam wrażenie, że zaraz wpadnę do wody. Na wprost deski zawieszony był duży monitor, dzięki czemu obserwatorzy z zewnątrz widzieli, jak radzi sobie zawodnik.

 

wirtualna-rzeczywistość-intel

Virtuix Omni

Po zmaganiach wodnych przyszedł czas na zamknięte pomieszczenia i trochę strachu. W symulatorze Virtuix Omni zanurzyłam się w wirtualnym horrorze. Znalazłam się w pustych i ciemnych salach, jedynie wąski strumień latarki wskazywał drogę.

Moim zadaniem było poruszanie się z różną prędkością za żołnierzem-przewodnikiem, a ostatecznie walka z chmarą zombi. W tym urządzeniu wrażenie rzeczywistości było najbardziej realistyczne. Musiałam wejść do specjalnej uprzęży, założyć buty z wypustkami i czujnikiem ruchu, na głowę dostałam kask z goglami VR, a do rąk – pady.

Mogłam obracać się na wszystkie strony – przed wypadnięciem powstrzymywały mnie specjalne obręcze, biec do przodu lub cofać się. Czasami trzeba było mocno przyśpieszyć, żeby nadążyć za moim przewodnikiem. W tym symulatorze wirtualna rzeczywistość jak najmocniej przypominała tą realną.

 

wirtualna-rzeczywistość-intel

HTC Vive

W celu złapania oddechu od mocnych przeżyć i szczypty strachu, na kolejnym stanowisku znajdowała się bardzo przyjemna gra dla dwojga – HTC Vive. Polegała ona na rozegraniu meczu na punkty. Każdy z graczy dysponował wyrzutnią z dyskami, którymi należało trafić w przeciwnika.

Dodatkowo można było użyć specjalnych kul ogniowych lub tarczy ochronnej. Gracze ustawieni byli po dwóch stronach galaktycznej wirtualnej areny. Ten symulator wyróżniał się tym, że jest to pierwszy model VR, w którym zawodnicy widzą siebie nawzajem.

Ta gra naprawdę wciągała. Można się było nieźle zmęczyć atakując lub stosując uniki przed pociskami.

 

wirtualna-rzeczywistość-intel

Vesaro VR Race Simulator

To kolejny symulator wyścigu samochodowego, jednak nie wzbudził mojego entuzjazmu. O wiele bardziej podobał mi się wyścig, o którym pisałam wcześniej, znajdujący się na ogólnodostępnej hali.

Różnica w tym urządzeniu polegała m.in. na zastosowaniu automatycznej skrzyni biegów i ściganiu się z innymi pojazdami.

 

wirtualna-rzeczywistość-intel

Oculus Rift

Ostatnia z gier VR prezentowana w strefie Intela, może najmniej wyróżniająca się wizualnie, na mnie zrobiła duże wrażenie. Miałam okazję testować wersję demo nowej gry StarTrek: Bridge Crew i jak nazwa sugeruje, jest to podróż galaktycznym statkiem Enterprise, znanym miłośnikom kultowego serialu.

Żałuję bardzo, że to tylko kilkunastominutowe demo, ponieważ wrażenia były niesamowite. Naprawdę czułam, że siedzę w kokpicie statku kosmicznego, steruję wszystkimi urządzeniami na panelu kontrolnym, które zmieniały się, wysuwały, bądź chowały. Perspektywa dookoła była nieograniczona, niczym prawdziwy lot w kosmos, a kiedy doszli pozostali członkowie załogi, ogromnie chciałam kontynuować wspólny lot.

Niestety, gra dobiegła końca, podobno ma ukazać się w marcu tego roku w oficjalnej sprzedaży.

Opisałam Wam najciekawsze nowości wirtualnej rzeczywistości Intela. Oprócz gogli VR i symulatorów, istniała również możliwość testowania topowych gier na zaawansowanych komputerach z szybkimi procesorami. Mnie jednak doznania VR w zupełności wystarczyły.

 

wirtualna-rzeczywistość-intel

Skorzystaj z moich darmowych szablonów grafik dostępnych bezpośrednio w Canvie

Anes-Design
Wypróbuj Canva PRO bezpłatnie przez 45 dni >> TUTAJ << , to o 15 dni dłużej niż oferuje sama Canva.

Agata

Agata Nesteruk

Autorka bloga jest pasjonatką nowoczesnych technologii, aplikacji i programów. Ambasadorką marki Canva – Canva Certified Creatives i projektantką szablonów i elementów graficznych do Canvy – Canva Creator, dostępnych na licencji Canvy bezpośrednio TUTAJ.
W jej szkoleniach i kursach wzięło już udział ponad 10.000 osób.

Zapraszam Cię

Na fanpage Social Media Tools, na którym co 2 tygodnie, w czwartek o godz. 12.00 prowadzę na żywo transmisje live

Prowadzę również darmową grupę na Facebooku Social Media Tools PL, w której udzielam porad, konsultacji oraz prowadzę zamknięte szkolenia i wyzwania.

Wszystkie odcinki moich wideo tutoriali możesz wygodnie obejrzeć w dowolnym czasie na moim kanale na YouTube, na którym znajdziesz więcej filmowych poradników i narzędziowych tutoriali.

Planer Postów do social media

2021

Planer Postów 2021

Przeczytaj także …

You cannot copy content of this page