Czytnik Kindle, czyli dlaczego przestałam kupować papierowe książki

Kocham książki i uwielbiam czytać. Prawdziwą przyjemność sprawia mi wizyta w księgarni, dotykanie i przeglądanie książek.

Niestety, z czasem zbiory biblioteczki rozrastają się niewspółmiernie do wielkości mieszkania i powstaje problem:

Co zrobić z taką ilością książek?

Wybawieniem może stać się zakup czytnika. U mnie ta opcja sprawdziła się doskonale i od kilku ładnych lat użytkuję czytnik Kindle. Opowiem Wam, dlaczego go uwielbiam.

Dlaczego czytnik, a nie tablet?

Posiadając tablet i czytając na nim książki zastanawiałam się, czy potrzebny mi kolejny elektroniczny gadżet. Niestety, przy czytaniu dłuższych pozycji na tablecie, po kilku godzinach moje oczy były bardzo zmęczone.

Dlatego zdecydowałam się na zakup czytnika. Jego ekran posiada specjalny wyświetlacz, który odwzorowuje kartkę papieru. Jest matowy, nie odbija światła jak tablet i dzięki temu oczy nie męczą się tak mocno.

Czytanie na czytniku przypomina więc czytanie zwykłej papierowej książki.

Jaki model wybrać?

Tu z pomocą przychodzi internet. Przejrzałam wiele opinii i pod ich wpływem zdecydowałam się na zakup czytnika Kindle Amazonu. Nie wypowiem się na temat innych urządzeń, bo z nich nie korzystam.

Przedstawię Wam natomiast zalety mojego modelu, większość z nich jest uniwersalna i znajdziecie je również w innych czytnikach. Dodam tylko, że opisuję model Kindle Paperwhite.

czytnik-kindle

Zalety korzystania z czytnika Kindle:

Rozmiar i waga – czytnik jest mały i bardzo lekki, z łatwością zmieści się w torebce. Waży nieco ponad 200 g, ekran ma przekątną 6 cali. Można zawsze mieć go przy sobie i korzystać np. w komunikacji miejskiej, czekając w kolejce, itp.

Pojemność – jest idealnym towarzyszem w podróży, jadąc np. na wakacje nie trzeba ograniczać się do 1-2 książek, urządzenie pomieści ich kilkaset (w zależności od modelu Kindle posiada od 2 do 4 GB pamięci)

Wygoda i funkcjonalność:

  • można czytać w każdej pozycji, nie trzeba trzymać ani przewracać kartek, rozchylać środka książki
  • można ustawić wielkość liter i czcionkę
  • wyświetla ilość stron pozostałych do końca książki, lub czas, w jakim książkę przeczytamy! (z tej funkcji korzystam, jest wyliczana na podstawie średniego tempa, w jakim czytamy)
  • przewracanie kartek odbywa się dotykowo (model touch)
  • możliwość dodawania zakładek

czytnik-kindle

Podświetlany ekran – w ciemności lub przy słabym oświetleniu włączamy podświetlenie ekranu i regulujemy jego natężenie. Przydatne np. na kempingu, w podróży (autokar, pociąg), w łóżku. Starsze modele Kindla miały dedykowane im specjalne lampki, które przypinało się do czytnika.

czytnik-kindle

Uniwersalność – czytnik Kindle synchronizuje się przez swoją aplikację z iPhonem i iPadem i na tych urządzeniach za pomocą aplikacji można kontynuować czytanie w miejscu, w którym skończyliśmy.

Notatki – zaznaczamy palcem fragment tekstu, jest on podświetlany i zapisywany do osobnego pliku txt. Potem możemy przegrać ten plik z notatkami z przeczytanych książek na dysk komputera jako dokument tekstowy.

czytnik-kindle

Prasa – czytnik umożliwia prenumeratę gazet, czasopism, magazynów, jak i przeglądanie wybranych artykułów.

Słowniki – możemy zainstalować na czytniku dowolne słowniki i przełączać się między nimi. Doskonałe do czytania książek w językach obcych, specjalistycznych. Zaznaczając słówko, którego nie znamy od razu sprawdzamy jego definicję.

Vocabulary Builder – zapisujemy nowe słówka, a potem możemy je powtarzać i przeglądać w Vocabulary Builder, które działa na zasadzie flashcards.

czytnik-kindle

Dostępność w chmurze – nasze książki i dokumenty możemy przechowywać w chmurze i w każdej chwili mieć do nich dostęp, nie trzeba gromadzić wszystkiego na czytniku (wymagany internet).

Wygodne i szybkie zakupy – książki kupujemy w wirtualnych księgarniach bez wychodzenia z domu. Od razu po dokonaniu płatności pobieramy pliki lub są one wysyłane na czytnik. Jest to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy (zazwyczaj epuby są tańsze niż ich papierowe wersje). Daną pozycję możemy mieć natychmiast u siebie, nie musimy zamawiać i czekać na przesyłkę (dodatkowa opłata), ani jechać specjalnie do księgarni.

Zarządzanie domową biblioteczką

Posiadając dużo papierowych książek w domu, często trudno jest mieć wszystko opisane, w celu szybkiego znalezienia szukanej pozycji. W przypadku ebooków, które przechowujemy na komputerze, każdą książkę możemy dokładnie skatalogować.

Polecam bezpłatną aplikację Calibre. Tworzymy w niej nasz wirtualny katalog, książki możemy segregować według etykiet – tagów, autorów, cykli wydawniczych, oceny, wydawców, formatów, daty, języków, itp. oraz dodatkowo wprowadzić własny opis lub pobrać dane z internetu.
Aplikacja konwertuje również pliki (oprócz pdf), więc jest bez znaczenia jaki ebook kupimy.

Posiadając książki w innym formacie niż obsługiwany przez Kindla musimy go przekonwertować.

Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. W darmowej aplikacji Calibre
  2. Wysyłając pliki pocztą elektroniczną na nasz specjalny mail, utworzony w Amazonie.

Amazon dokonuje natychmiastowej konwersji i udostępnia pliki w chmurze. Podłączając czytnik do internetu pliki te są automatycznie na niego pobierane. Tą metodą możemy konwertować również pliki pdf.

Jeżeli po moim artykule nadal nie jesteście przekonani do czytnika i chcielibyście go najpierw wypróbować, zapytajcie w najbliższej bibliotece. Coraz więcej bibliotek udostępnia już czytniki do wypożyczenia. To najtańszy sposób, aby przekonać się, czy taka metoda Wam odpowiada.

Skąd pobierać ebooki do czytania?

Możliwości są trzy:

  • Kupujemy książki w internetowych księgarniach
  • Wykupujemy abonament na specjalnych platformach i mamy dostęp do ich zasobów
  • Korzystamy z bezpłatnych serwisów

W artykule: Ebooki do pobrania – zestawienie najlepszych stron w internecie, opisałam dokładnie powyższe metody i podałam dużo wartościowych adresów.

Skorzystaj z moich darmowych szablonów grafik dostępnych bezpośrednio w Canvie

Anes-Design
Wypróbuj Canva PRO bezpłatnie przez 45 dni >> TUTAJ << , to o 15 dni dłużej niż oferuje sama Canva.

Agata

Agata Nesteruk

Autorka bloga jest pasjonatką nowoczesnych technologii, aplikacji i programów. Ambasadorką marki Canva – Canva Certified Creatives i projektantką szablonów i elementów graficznych do Canvy – Canva Creator, dostępnych na licencji Canvy bezpośrednio TUTAJ.
W jej szkoleniach i kursach wzięło już udział ponad 10.000 osób.

Zapraszam Cię

Na fanpage Social Media Tools, na którym co 2 tygodnie, w czwartek o godz. 12.00 prowadzę na żywo transmisje live

Prowadzę również darmową grupę na Facebooku Social Media Tools PL, w której udzielam porad, konsultacji oraz prowadzę zamknięte szkolenia i wyzwania.

Wszystkie odcinki moich wideo tutoriali możesz wygodnie obejrzeć w dowolnym czasie na moim kanale na YouTube, na którym znajdziesz więcej filmowych poradników i narzędziowych tutoriali.

Przeczytaj także …